Anyż i jego właściwości zdrowotne

Anyż to wysuszone owoce drzewa o nazwie badian właściwy (łac. Illicium verumHook. f.). Charakterystyczne ośmioramienne gwiazdki wypełnione nasionami są stosowane nie tylko jako aromatyczna przyprawa, lecz także jako surowiec do produkcji leków i kosmetyków. Anyż gwiaździsty (gwiazdkowy) wykazuje bowiem wiele właściwości leczniczych, które docenia się od tysiącleci. Anyż gwiaździsty znalazł zastosowanie już w medycynie starożytnych Greków i Egipcjan.

Korzyści zdrowotne  anyżu gwiazdkowatego

  1. Dostarcza przeciwutleniacze naszemu organizmowi – W artykule opublikowanym w Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry czytamy że ekstrakt z anyżu gwiazdkowatego ma silne właściwości przeciwutleniające, zapobiega niszczeniu komórek oraz  uszkodzeniu DNA wywołanemu przez H2O2.

  1. Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka – badanie opublikowane w czasopiśmie Chemico-Biological Interactions wykazało, że u zwierząt chorujących na raka karmionych anyżem gwiazdowym zauważono zahamowanie rozwoju choroby. Potrzebne są jednak dalsze badania.

  1. Właściwości przeciwgrzybicze– badania potwierdziły, że ekstrakty z anyżu gwiazdkowatego i olejki eteryczne mają właściwości przeciwgrzybicze, zwłaszcza przeciwko Candida albicans, pospolitej infekcji drożdżowej.

  1. Właściwości przeciwzapalne – cztery związki pochodzące z przyprawy wykazujące działanie przeciwdrobnoustrojowe były skuteczne przeciwko 70 szczepom bakterii lekoopornych

  1. Skuteczny w leczeniu grypy – anyż gwiazdkowaty pomaga walce z grypą ze względu na zawartość kwasu szikimowego. Badanie z 2008 r. wykazało, że kwas szikimowy wraz z przeciwutleniaczem roślinnym o nazwie kwercetyna wzmacniają funkcje układu odpornościowego i pomagają chronić organizm przed wirusami. Jedzenie anyżu gwiazdkowatego pomaga również złagodzić kaszel i ból gardła.

  1. Poprawia trawienie – herbata z anyżu gwiazdkowatego pomaga złagodzić gazy, skurcze brzucha, niestrawność, wzdęcia i zaparcia.

  1. Pomaga w zaburzeniach snu – ta przyprawa ma łagodne właściwości uspokajające, które pomagają ukoić nerwy i złagodzić zaburzenia snu

Anyż jest stosowany głównie do celów kulinarnych, szczególnie w kuchni chińskiej, indyjskiej, malezyjskiej i singapurskiej.  Można go dodawać do napojów alkoholowych i bezalkoholowych.  Ta przyprawa jest również znana z zastosowań leczniczych. W tradycyjnej medycynie chińskiej anyż ma właściwości pobudzające i wykrztuśne, może zwiększać libido i ułatwiać prawidłowe trawienie. Badania wykazały, że stosowanie anyżu gwiazdkowatego może pomóc w łagodzeniu chorób, takich jak kolka i zapalenie stawów

Tekst: Nina Bojarska

Foto: Nina Bojarska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *